OIP Posejdon i Osnovna škola Dobri iz Splita ove školske godine provode projekt Škola bez plastike čiji je osnovni cilj povećati svijest o važnosti smanjenja nastajanja otpada, kako u školi, tako i u našem svakodnevnom životu te dugoročno smanjiti količinu otpada od jednokratne plastike u OŠ Dobri.
Na globalnoj se razini 91% otpadne plastike ne reciklira. Građani EU proizvode od 84 do 129 kg otpadne plastike godišnje. Između 4,8 i 12,7 milijuna tona plastike svake godine završi u morima. Plastični otpad u sve većim količinama dospijeva u okoliš. Poseban problem predstavlja u rijekama i morima gdje se pod utjecajem atmosferilija usitnjava na mikroplastiku. Osnova gospodarenja otpadom na razini EU je kružno gospodarstvo i hijerarhija gospodarenja otpadom u kojoj je najvažniji korak smanjiti nastajanje otpada. EU je zbog toga donijela ambiciozne mjere zabrane stavljanja na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda (SUP direktiva) 2021. Međutim, Direktivom se ograničavaju samo neki proizvodi dok je svakodnevna praksa drugačija i postoji širok prostor kako zajedno možemo ići korak dalje u naporima smanjenja otpada.
Prema Izvješću o komunalnom otpadu 2021. godine Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u Splitsko-dalmatinskoj županiji 2021. sakupilo se 593 kg otpada po stanovniku.
Prema nekim podatcima, jedna osoba u godinu dana koristi, odnosno odbaci:
Primjenom alternativnih rješenja poput korištenja višekratne boce za vodu, višekratnih vrećica, višekratnih čaša za kavu i čaj, krutih sapuna i šampona i sličnog moguće se smanjiti svoj količinu otpada koji stvaramo za više od 400 predmeta godišnje, ali važnije od toga značajno smanjiti količinu otpada od plastike koji se ne reciklira u zadovoljavajućim količinama (na razini EU tek trećina stvorenog plastičnog otpada). Ako želiš znati više ili želiš samostalno izračunati koliko osobno otpada možeš uštediti, preuzmi naš digitalni info letak:
Svrha ovog projekta je započeti proces minimiziranja korištenja jednokratne plastike u Osnovnoj školi Dobri u Splitu, potaknuti učenike na proaktivni angažman i prookolišno ponašanje te povećati svijest o važnosti smanjenja nastajanja otpada i recikliranja, odnosno pravilnog odvajanja otpada.
Specifični ciljevi ovog projekta su:
Smanjiti ukupnu količinu otpada koji se generira u školi kroz identifikaciju izvora stvaranja otpada od jednokratne plastike i kreiranje mjere, odnosno donošenje Odluke o ograničavanju korištenja jednokratne plastike u školi (u odnosu na stanje prije odluke).
Educirati sve učenike petih, šestih i sedmih razreda o načinima smanjenja nastajanja otpada u zajednici i na individualnoj razini u našem svakodnevnom životu te tako utjecati na smanjivanje količina otpada koje se generiraju u zajednici.
Povećati svijest o važnosti primjene principa smanjivanja nastajanja otpada kao prvog koraka u hijerarhiji gospodarenja otpadom među učenicima i zaposlenicima škole kroz postavljanje izložbe koja prikazuje razliku između količina plastičnog otpada generiranih našim svakodnevnim navikama unutar godine dana i alternativnim rješenjima, a koja se temelji na provjerljivim podatcima i izvorima.
Motivirati učenike na proaktivni društveni angažman u svojoj zajednici kroz uključivanje učenika u različite aktivnosti projekta, poput identifikaciju izvora i količina stvaranja plastičnog otpada u školi, kreiranju Odluke o ograničavanju korištenja jednokratne plastike i postavljanju izložbe o jednokratnoj plastici i alternativnim rješenjima
Očekivani rezultati:
Kreiran 1 izvještaj o izvorima plastičnog otpada u školi
Donesena 1 Odluka o ograničavanju korištenja jednokratne plastike u školi
Educirano 137 učenika o načinima smanjenja nastajanja otpada i pravilnog odvajanja kroz interaktivne radionice (ukupno 7 radionica)
5-10 učenika u timu osnaženo na proaktivni angažman u zajednici sudjelovanjem u identifikaciji izvora plastike, kreiranju Odluke i postavljanju izložbe
Postavljena izložba u školi zajedno s učeničkim timom na 7 dana o razlikama u količini otpada koji se generira uobičajenim navikama i alternativnim rješenjima utemeljena na povjerljivim podacima
Informirano više od 500 pojedinaca (učenika i zaposlenika, roditelja i partnera Škole) o važnosti smanjenja nastajanja otpada i promjeni potrošačkih navika (radionice, izložba, promo materijali)
Podijeljeno 500 višekratnih boca za vodu, platnenih vrećica i informativnih letaka
Objavljeno 10 priča putem društvenih mreža i mrežnih stranica partnera
Održana 1 konferencija za medije
Produciran 1 izvještaj s zaključcima refleksijske radionice i procjene utjecaja donošenja Odluke o ograničavanju korištenja jednokratne plastike
Trajanje projekta: 1. rujna - 31. prosinca 2022.
Projekt sufinancira Grad Split.
IZVORI PODATAKA U INFO LETKU:
Comments